کفپوش بامبو ظاهری شبیه به چوب دارد و از نظر اقتصادی نسبت به سایر کفپوش‌های چوبی مقرون به صرفه‌تر است. همچنین در عین ظرافتی که دارد بسیار مقاوم بوده و از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار هستند.

مزایای استفاده از کفپوش بامبو

1- مواد سازگار با محیط زیست: امروزه در سراسر جهان تأکید زیادی بر “سبز بودن” است. کفپوش بامبو به دلیل توانایی رشد سریع گیاه بامبو، یک انتخاب محبوب برای کفپوش است. 

2- ظاهری مشابه چوب سخت: کفپوش بامبو بسیار شبیه به چوب سخت است و زیبایی و گرمای  طبیعی را به وجود‌ می‌آورد. بامبو دقیقاً مانند چوب سخت‌ می‌تواند رنگ آمیزی شود و تقریباً هر سایه یا رنگی را که‌ می‌خواهید،‌ می‌توان روی آن اجرا کرد. 

3- نصب آسان: ورقه‌های کفپوش بامبو برای نصب بسیار آسان است (اگرچه همه کفپوش‌های بامبو از نوع ورقه‌ای نیست). تخته‌های کف انفرادی به هم وصل‌ می‌شوند و بر روی فضا نصب‌ می‌شوند.

4- قوی و بادوام: در حالی که بامبو سنتی دارای سطح سختی است مشابه چوب بلوط قرمز و سفید، تکنیک‌های جدید ساخت مانند کفپوش بامبو بافته شده رده‌بندی سختی آن را نیز افزایش‌ می‌دهد تا فراتر از چوب بلوط و گیلاس برزیلی که دو نوع از سخت‌ترین چوب‌ها هستند، عمل کند.

5- مقاوم در برابر حشرات و رطوبت: بامبو گزینه کفپوش مناسبی برای آب و هوایی است که حشرات و رطوبت آن‌ها باید در نظر گرفته شود. کفپوش بامبو، در صورت تنظیم و نصب صحیح، نسبت به چوب‌های سخت، کمتر ممکن است پیچیده یا کوچک بشود.

معایب استفاده از کفپوش بامبو

1- نگهداری زیاد: مشابه با تعمیر و نگهداری مورد نیاز کفپوش های چوبی، کفپوش بامبو نیاز به مراقبت و توجه دارد. این کفپوش باید خشک نگه داشته شده و مواد شوینده را باید با احتیاط مورد استفاده قرار دهید تا به سطح آن آسیب نرسد.

2- مواد شیمیایی مورد استفاده برای تمیزی سطوح بامبو: در حالی که کفپوش بامبو همواره در حال تولید است، برخی از تولیدکنندگان از اوره فرمالدئید به عنوان چسب برای پیوند نوارهای بامبو به یکدیگر استفاده‌ می‌کنند. این یک ماده شیمیایی بسیار سمی است و بحث های زیادی درباره مناسب بودن این انتخاب شیمیایی به وجود آمده است.